top of page

Tolik neoblíbená Kopřiva

Tolik neoblíbená Kopřiva

Zlobíme se, když nás popálí, ale neuvědomujeme si, kolik léčivé moci v sobě skrývá. Kopřiva čistí krev, podporuje tvorbu mléka při kojení, léčí záněty močových cest, pomáhá při dně, při anémii, při bolestivé menstruaci, při zúžení cév i při padání vlasů. Můžeme jí použít na léčení i na vaření.


Určitě nás bude zajímat, proč máme kořivě věnovat pozornost.

Jaké jsou léčivé účinky kopřivy?

  1. Pravidelné užívání kopřiv je preventivním prostředkem proti vzniku různých nemocí.

  2. Působí především na krev. Kopřiva je naše nejúčinnější léčivá rostlina na pročištění krve a krvetvorbu.

  3. Má též dobrý vliv i na slinivku břišní, proto se kopřivou snižuje i obsah cukru v krvi.

  4. Je výborným prostředkem při potížích s močením – léčí nemoci a záněty močových cest, chorobné zadržování (zástava) močení.

  5. Protože současně vyvolává dobrý průběh stolice, je velmi vhodná na jarní kúry.

  6. Pomáhá při revmatickém onemocnění svalů a kloubů, dně, poruchách metabolismu kyseliny močové, vodnatelnosti, svědivém onemocnění kůže, kopřivce, ekzémech, jaterních chorobách, onemocnění žlučníku a žlučových cest, hemoroidech, žaludečních potížích, zácpě, zvracení, poruchách trávení, zánětu horních cest dýchacích i při padání vlasů.

  7. Jako tinktura se užívá k tišení bolestí při popáleninách prvního stupně.

  8. Je též vydatným pomocníkem při virových a bakteriálních onemocněních.

  9. Užívání kopřivy pomáhá vynikajícím způsobem při zúžení cév na nohou.

Tak tohle všechno tato nepříjemná žahavka umí! Kolik kopřivy můžeme vypít?

Preventivně se pije jeden šálek čaje denně po celý rok. Alespoň tak to radila jako prevenci před všemi neduhy slavná Maria Treben.


Očistná kúra z kopřivy

Z jara je dobré provádět čtyřtýdenní očistnou kuru z mladých výhonků a stejně tak na podzim po otavě (druhá sklizeň sena): Pije se ráno na lačno půl hodiny před snídaní jeden šálek čaje. Přes den opět jeden až dva šálky po doušcích. Můžeme též popíjet lektvar z kopřiv a to tak, že nasbíráme velkou hrst vrchních částí kopřiv, opláchneme, rozmixujeme v 300 ml vlažné vody a popíjíme. Je to velmi lahodné a osvěžující i během dne. Opět po doušcích.

V lidovém léčitelství se navrhuje více týdnů používat tinkturu proti chorobám jater a žlučníku, sleziny (i ve vážných případech tumoru sleziny), při zahlenění žaludku a dýchacích orgánů, při žaludečních křečích a vředech, vředech střev a chorobách plic.

Čerstvá kopřiva je dobrým zdrojem železa. Od určitého věku se snižuje obsah železa v těle, navíc tento cenný minerál ztrácíme během menstruace.. V důsledku toho se dostaví stavy únavy a vyčerpanosti, člověk se cítí starým a málo výkonným. V takovém případě možno s úspěchem používat čerstvou kopřivu pro její obsah železa.

A jak Kopřivu použijeme?

Čaj: Jednu vrchovatě naplněnou lžíci dáme do 1/4 l vody, jenom spaříme a necháme krátce vyluhovat.

Lektvar: Velká hrst vrchních částí čerstvě natrhaných kopřiv se zalije 300 ml vlažné vody, rozmixuje, nechá cca 1/2 hod. luhovat, pak se scedí a popíjí. Přísada do koupele: 200 g sušených nebo několik hrstí čerstvých bylin dáme na noc do nádoby se studenou vodou, následující den vše zahřejeme a tekutinu přilijeme do koupele. Pomáhá na všemožné kožní onemocnění a ekzémy.

Tinktura: Na jaře nebo na podzim vykopaný oddenek očistíme kartáčem, nadrobno pokrájíme a naplníme jím láhev až po hrdlo. Zalijeme 30-40% žitnou pálenkou a necháme stát 14 dnů na teplém místě. Užíváme dle potřeby a uchováváme v chladu.

Koupel nohou: Dvě hrsti dobře umytého oddenku a čerstvé kopřivy (stonky a listy) dáme na noc do 5 l vody a druhý den vše ohřejeme až k varu. Ve vodě tak teplé, jak sneseme, koupeme nohy 20 min. Umývání vlasů: 10 vrchovatých hrstí čerstvé nebo sušené kopřivy dáme do 5 l studené vody a pomalu zahřejeme k varu. Necháme 5 min. vyluhovat. Tímto odvarem umýváme vlasy.

Do pokrmů: Kopřivu používáme hojně i v kuchyni a to hlavně mladé vrchní části do různých nákypů, nádivek, polévek nebo jako špenát. Zákvas jako hnojivo a přírodní prostředek na hubení škůdců a hmyzu: Rada od souseda – dáte větší množství kopřiv do cca 300 l sudu s vodou (můžete použít i nádobu menší) a necháte rostliny delší dobu vyluhovat. Občas promícháte. Do týdne ucítíte, že kopřivy zkvasily. Touto kopřivovou vodou potom poléváte všechny rostliny od jahod po růže, a tak je hnojíme a chráníte před všemi škůdci. Ani mrkev prý nenapadnou žádní červíci.

Užívání kopřivy v těhotenství, po porodu, při kojení a menstruaci.

V těhotenství je možné kopřivu bez obav užívat. Nepříjemné mohou být ke konci těhotenství její močopudné účinky, když už děloha tlačí silně na močový měchýř. Je vhodná při těhotenské anemii (chudokrevnost) a jako podpůrný prostředek při cukrovce v těhotenství neboť má blahodárný vliv na slinivku břišní. Patří mezi byliny, které podporují tvorbu mateřského mléka. Doporučuje se popíjet i po porodu. Dodá ženě energii a železo. Kopřiva mírní nadměrné menstruační krvácení a upravuje nepravidelnou menstruaci.


Začněte s kopřivou ještě dnes. Je to velká radost, můžete-li si tuto žahavou krasavici nasbírat pod volným nebem. Ať se pro vás stane potěšením myšlenka, že sami můžete něco udělat pro své zdraví. Sušenou dostanete v každé lékárně nebo v obchodě s bylinkami. Na jaře se vyzbrojte rukavicemi a nůžkami a vyrazte za kopřivou do přírody. Čím čerstvější ji používáme, tím větší je její léčivý účinek. Myslete i na zásobu na zimu. Přeji vám, aby jste si vztah ke kopřivě našli a aby nechyběla v žádné domácnosti:-)

25 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Dlouhověkost

Comments


bottom of page