Právě vplouváme do nejharmoničtějšího období celého roku. Toto období se nazývá elementem ZEMĚ. Země je kulatá, nekonflikní, toužící po harmonii. Sklízíme úrodu, všeho je dostatek. Paprsků, tepla, úrody… Příroda okolo nás hýčká paletou barev, které nás nedráždí, ale uklidňují. Zklidňujeme se i my a máme chuť po letních radovánkách a uvolnění vnést do svého života opět řád a disciplínu. Podle tradiční čínské medicíny je v tomto období v naší “výkladní skříni” právě slezina spolu se slinivkou, orgány, které řád milují. Symbolizují nejdůležitější místo našeho trávení a “strávení”. Obě představují střed našeho těla. Spolu se žaludkem jsou řízeny nervovou pletení solar plexu – místo nazývané též Třetí čakrou, místo, kde sídlí naše osobnost, vitalita a chuť do života. Slezina svou mocnou hradbou chrání před vpádem nežádoucích patogenů, je tudíž počítána mezi nejdůležitější imunitní orgány.
Slezina “královnou” imunitního a lymfatického systému?
Vývoj lymfocytů – po celý život (Lymfocyty = bílé krvinky = imunita)
Tvorba protilátek
Zachycování starých a poškozených erytrocytů a jejich odstraňování (nezachycuje pouze červené krvinky, ale také mikroby)
Zásobárna krve
Řídí lymfu (mízu)-průhlednou tekutinu, která odvádí přebytečnou tekutinu a toxické látky ven z těla
Mandle jsou párovým orgánem. V podstatě jsou to lymfatické uzliny. V našem těle máme mandle nosní a krční. Jsou prvním místem, kde se zachytávají cizorodé látky, které vstupují do organismu nosem nebo ústy. Podle orgánových hodin je slezina nejaktivnější v době od 9 – 11.00hod.
Co to pro nás znamená?
tělo je v této době velmi odolné rány se hojí rychleji krátkodobá paměť má největší kapacitu, práce v této době je efektivní na vrcholu je schopnost učení doba vhodná řešení nepříjemných záležitostí skutečně jediná doba, kdy jsme schopni během dne vstřebat sladkosti pokud možno, domlouvat si např. návštěvu zubaře… sportovci v této době dosahují lepších výsledků a lépe regenerují s nadsázkou lze říci, že jsme v této době “nesmrtelní”.
Jak se oslabení sleziny projevuje?
otoky – zejména v končetinách
únava
nadýmání
krvácení mimo cyklus, nepravidelná mentruace, PMS
náchylnost k tvorbě modřin
cysty, myomy
snížená imunita
přibírání na váze
nízký krevní tlak – studené ruce, bledost v obličeji
poruchy trávení
zánět lymfatických uzlin
extrémní chuť na sladké anebo absence chuti na sladké
Psychické projevy spojené se slezinou:
přílišné přemítání, starostlivost
psychické “zabřednutí” v problémech, neschopnost pohnout se z místa
hromadění majetku – i duševního….
poučování
problémy jsou všude bez možného řešení
bránění se změnám
přílišná důvěra
neschopnost vidět smysl života, bez energie
Jak se dostat do rovnováhy? Čínská medicína doporučuje k posílení sleziny a slinivky kombinaci obilovin, nejlépe rýže a luštěnin přirozeně sladké chuti, protože SLADKÁ chuť je symbolem elementu ZEMĚ a symbolizuje BEZPEČÍ. Je potřeba do svého jídelníčku zařadit vše, co nám příroda nyní nabízí. Také pobyt na čerstvém vzduchu a denním světle pomůže zharmonizovat oba tyto orgány. Dopřejte si lymfatické masáže – jsou největší prevencí onkologických onemocnění. Element Země krásně znázorňuje svou barvou i tvarem dýně. Dýňovou polévku lze uvařit na mnoho způsobů. Já jsem si ale oblíbila tuto – s rosolovkou stříbrnou. Vyzkoušejte ji taky. Uvidíte, že vás její chuť dostane stejně jako všechny, kdo ji ochutnali.
Ingredience:
1 polévková lžíce ghí 1 velká cibule 700 g dýně 300 g mrkve 200 g celeru mořská řasa 3 ks bobkového listu 1 ks rosolovky stříbrné 1 litr vody nebo zeleninového vývaru sůl umeocet trochu Galgánu (koření vonící zázvorem a skořicí) 20 g zázvoru kokosová smetana
Na posyp: Gomasio připravené s láskou ze semínek slunečnice, sezamu, mořské řasy, soli a lahůdkového droždí (chutná naprosto znamenitě a je nadupané důležitými minerály, které jsou tímto způsobem přípravy snadno vstřebatelné). Dýňová semínka – opražená, politá umeoctem – po polití během chvilky stáhneme z plotny. Na závěr jemně pokapané dýňovým, za studena lisovaným olejem.
Postup přípravy:
Na ghí osmažíme cibulku dozlatova, přidáme na kousky nakrájené ostatní suroviny a sůl, trochu orestujeme. Zalijeme vroucí vodou nebo vývarem a vaříme do změknutí dýně (vařila jsem necelou půlhodinku). Vyjmeme bobkový list, poté vše rozmixujeme, dochutíme kokosovou smetanou a umeoctem, případně citronovou šťávou. Kokosová smetana: kokos, datle, špetka soli, trošku oleje – rozmixuji s trochou vody (mňam).
Přeji dobrou chuť, radost v kuchyni, nebojte se experimentování a hezkých zástěr 🙂
P.S. obrázek mojí dcery Adiny při psaní receptu:-)
Comments