Pomoc pro nás i naše děti
Rozhovor v podcastu Skutečný život.
Celý rozhovor je na YouTube ke shlédnutí zde.
Tělo nelže nepředstírá, vždy řekne co potřebuje
Rozhovor který vyšel v časposu Znojemsko 4.10. 2021. Nejen o tom co nám tělo říká, o Zanzibaru a mnohém dalším.
Celý článek si můžete stáhnout v PDF zde.
Video - Emoční tuk - host Martiny Kulichové
Co je TČM. Cesta Dagmar k TČM. Cesta do Číny. Jsme sobci, když sami na sebe nemyslíme. Přílišná snaha může vše zmařit. Emoční tuk a pohled TČM. Cestování je lék. Duch Zanzibaru a prožitkový seminář s Dagmar. Masajové, historie kmene a jací jsou. I na Zanzibaru najdete falické symboly a mnohem další a další zajímavosti čekejte v rozhovoru.
Video si můžete přehrát na youtube.
S aplikací tradiční čínské medicíny v Česku nevidím problém, vše je o lidech.
Strávila jsem měsíc v Číně a v Tibetu, studijní stáží jsem si zdokonalila znalosti o tradiční čínské medicíně. Jak tam vypadá obyčejná ordinace? A může vedle sebe existovat péče „klasické“ medicíny a čínské medicíny? O tom podrobně v rozhovoru...
Záznam pořadu je uveden zde
Játra nesnášejí příkazy, sama jsou generálem
Duben je podle tradiční čínské medicíny měsícem jater. Které emoce jsou s nimi spojeny a v dubnu se u nás častěji projevují? Co játrům prospívá a co naopak škodí? Jak se v tomto období harmonizovat? Radí celostní výživová terapeutka Dagmar Chmelířová. Odpovídá také na řadu dotazů od posluchačů, například jaké účinky má housenice čínská, jak se zbavit tzv. stařeckých skvrn nebo kolikrát za den jíst. Vyjadřuje se také k hladovění za účelem snížení cholesterolu.
Záznam pořadu je uveden zde
Tradiční čínská medicína radí v březnu dobře pečovat o žlučník.
Proč se v březnu zaměřit na žlučník? Kudy podle tradiční čínské medicíny vede dráha žlučníku a jaké potíže s ní mohou být spojeny? Jak zacházet s emocí vzteku, která se žlučníkem souvisí? Které potraviny žlučníku vyhovují?
Záznam pořadu je uveden zde
V zimě se častěji potýkáme s úzkostí a strachem
V lednovém vysílání jsme se dotkli emocí a psychiky, které přirozeně v tomto období prožíváme a někdy nás hodně potrápí. Povídali jsme si o tom, že pokud přehlížíme své pocity, najdou si cestu do somatu a vznikne nemoc… Někdy hned - rýma, kašel, loupne v kříži… někdy později na sebe upozorní vážnější chorobou…
Záznam pořadu je uveden zde
Vánoce jsou svátkem a tak bychom je měli vnímat a přistupovat k nim.
Užít si jednou za čas smaženého kapra i salát, pochutnat si na cukroví a netrápit se dietami. Vždy záleží na množství - takže užívat si, ale nezbláznit se z toho. Příjemný poslech a pohodovou atmosféru nejen o Vánocích:-)
Záznam pořadu je uveden zde
Vysoké teploty a jejich vliv na lidské zdraví z pohledu celostní medicíny.
V létě - v srpnu, vládne podle tradiční čínské medicíny stále "element ohně”. Nejvíce je ohrožen systém termoregulace těla, což každý z nás na vlastní kůži právě zakouší:-) V srpnu není nejohroženější jeden orgán, ale celý systém našeho těla.
Co je to trojitý ohřívač? Jak je možné,že v horku prochládám? Co je to čchi a proč je dobré večerní protažení?Doufàm,že jsem jednoduchým způsobem vysvětlila téma měsíce srpna a možná někomu rozšířila obzory.Vysílání mě bavilo a opravdu si ho užila. A jestli vám ve vysílání něco chybělo, tak se omlouvám-prostě toho taky spoustu nevim
Záznam pořadu je uveden zde
Co jíst v horku a co nám škodí ??
Podívat se na stravování jako celek a přitom se z toho nezbláznit-to bylo téma, vycházející z čínské medicíny. Mě se povídání líbilo a jestli vám přinese něco nového, budu ráda. Takže-pojďme se projíst k radosti, je to zábava.
Záznam pořadu je uveden zde
Květen a role srdce v něm očima Dagmar Chmelířové.
Dne 17.května2018 jste mě mohli slyšet v pořadu "Hobby magazín speciál"
Záznam pořadu je uveden zde
Duben je měsícem jater. Jak se o tento orgán starat a jak ho léčit?
Dne 13. 4. 2018 v 18.04 hod. jste mě mohli slyšet v pořadu "Hobby magazín speciál"
Záznam pořadu je uveden zde
Dne 28. 3. 2018 jste mě mohli slyšet v pořadu "Co Vás zajímá" na vlnách Českého rozhlasu Plzeň.
Záznam je uveden zde
Podrobnější informace k tomuto tématu naleznete na mém blogu
Proč cítíme na jaře “jarní únavu”, trpíme alergiemi a proč je dobré říkat slůvko NE? To všechno se můžeme dovědět, když se naladíme na poradnu Českého rozhlasu Plzeň...
Dne 28.02.2018 v 18:04 hod. jste mě mohli slyšet v pořadu "Co vás zajímá"
Záznam je uveden zde
Mluvily jsme o tom, že podle alternativní medicíny je únor měsícem ledvin a březen měsícem žlučníku, a proto bychom teď na tyto orgány více změřit svoji pozornost a péči.
Dagmar Chmelířová autorka pořadů pro ČRo Plzeň.
Ve vysílání Českého rozhlasu Plzeň mě můžete slyšet jednou měsíčně, a to v pátečním Hobby magazínu speciál od 18:00 hodin a jednou měsíčně ve středečním Co vás zajímá také od 18:00 hodin.
Termíny vysílání budou vždy aktuálně uvedeny na mém facebookovém profilu.
Rozhovor v pořadu "Co vás zajímá" ČRo Plzeň dne 17. ledna 2018
Chtěla bych posluchačům přiblížit, že jejich zdraví je v jejich rukou a když budou správně naslouchat svému tělu a nebudou tolik podléhat svému rozumu - klíč k uzdravení snadno naleznou. Díky vysílání můžete sami učinit první krok...
Záznam vysílání si můžete poslechnout zde.
Článek k tomuto tématu naleznete zde
V pondělí 8. ledna 2018 jste mě mohli slyšet v pořadu Náš host.
záznam je uveden zde
„Není důležité, jakou obtíž člověk má, ale jaký člověk obtíž nese.“ Tím se řídí terapeutka Dagmar Chmelířová. Co ji přivedlo k celostní medicíně, jak žít svůj sen a nakolik emoce souvisí se zdravím? O tom s ní hovořila moderátorka Soňa Vaicenbacherová.
Rozhovor v časopise Výjimečné ženy (zima 2017)
„Každý člověk je jedinečný a proto ani přístup k druhému člověku nemůže být stejný. Vycházím z poznání, že není důležité, JAKOU nemoc nebo obtíž člověk má, ale JAKÝ člověk obtíž nese.“
Celý rozhovor si můžete přečíst na stránkách 42-43 zde: http://www.s-presspublishing.cz/archiv/201712_vyjimecne_zeny.pdf
Rozhovor v pořadu "Poradíme vám" ČRo Plzeň dne 15. září 2017
Pro vysílání pořadu „Poradíme vám...“ (ČRo Plzeň, 15.9.2017 v 8.07 hod.) jsem si připravila aktuální téma: „Stravování v období babího léta“. Pokud si nahrávku poslechnete, tak sami uslyšíte, že živá vysílání jsou naprosto unikátní svou spontánností, a mně se moje oblíbené téma nedařilo do vysílání příliš zakomponovat.
Nevadí, času nazbyt věnovaného právě tomuto tématu bude na přednášce v úterý
Pro stažení souboru klikněte pravým tlačítkem myši na text odkazu a hledejte "Uložit odkaz jako...", případně "Stáhnout odkazovaný soubor jako..." apod. A nebo si jej přehrajte ve svém prohlížeči
Medailonek v časopise Výjimečné ženy v regionu Plzeň.
Bylo mi ctí stát se jednou z výjimečných žen, které byly osloveny při tvorbě stejnojmenného časopisu. Je čerstvě vydaný. Do tisku šel v dubnu 2017 u příležitosti 10. ročníku konference EXCELLENTNÍ ŽENA. Četli jste můj medailonek?
Krásný den přeje vaše Dagmar
Rozhovor v pořadu "Poradíme vám" ČRo Plzeň dne 7. dubna 2017.
Je cukr z kokosového květu zdravější? Má nižší glykemický index? To byla jedna z mnoha otázek v dnešním ranním vysílání. Vlastně dvě otázky, na které vám jistě odpoví i mocný Google…. Ale co myslíte vy, je zdravější? Zkusme to bez Googlu. Zkusme zapojit selský rozum. Odpověď není tak těžká.
Z mého pohledu je to stále cukr, který má své kalorie, sacharidy a tělu dává trochu zabrat. Stejně nás zakyselí. Navíc - kolik km musel urazit takový cukr, abychom si ho mohli za poměrně vysokou hodnotu koupit? Je opravdu tak ekologický (byť možná ručně sbírán), když jen cestou k nám zamořil poměrně velkou část planety? Apropo, jak asi vypadá oblast, ve které se květy sbírají, a v jakých podmínkách pracují sběrači? Proč prostě nesáhneme po domácím sladidle, zvlášť pokud máme možnost znát jeho zdroj? Med v našich podmínkám je vhodnou formou slazení….
Dobrá zpráva je ta, že kokosový cukr je opravdu poměrně drahý, což je víc než dobře. Mohl by být ještě dražší. Rozmyslíme si, jak často jej budeme používat. A protože dříve býval cukr jen za odměnu, nebyl tedy tak často. Pojďme se odměňovat něčím jiným… Třeba příjemně strávenou chvilkou s někým, koho máme rádi. Možná to budeme MY sami…. Pak zjistíme, že jsme sladší než všechen cukr světa. Pracujme na tom, aby náš glykemický index byl co nejnižší. Pak budeme mít dlouho krásný pocit sytosti sami ze sebe
Přeji Vám, ať máte co nejnižší glykemický index, věřte mi, vyplatí se to:-)
Vaše Dagmar
Pro stažení souboru klikněte pravým tlačítkem myši na text odkazu a hledejte "Uložit odkaz jako...", případně "Stáhnout odkazovaný soubor jako..." apod. A nebo si jej přehrajte ve svém prohlížeči
Příspěvek Českého rozhlasu Plzeň dne 12. března 2017.
Citron je úžasný všestranný pomocník, ať již při nachlazení, tak při dochucení všech možných pokrmů. Ne vždy jej však užíváme tak, jak bychom měli. Díky své schopnosti zadržovat vodu v těle je nevhodný při horečce, kdy jej však často užíváme.
Více zajímavostí o citronu se dozvíte v příspěvku Českého rozlasu "Citron je skvělý podpůrný lék. Při horečce na něj ale zapomeňte".
Těším se zase někdy naslyšenou.
Vaše Dagmar
Rozhovor v pořadu "Poradíme vám" ČRo Plzeň dne 24. února 2017.
Další setkání s posluchači Českého rozhlasu bylo méně formální a více na tělo. Odpovídala jsem na dotazy psané i na přímé vstupy volajících. Byla jsem překvapená, že telefon vyzváněl témeř bez přestání!
Když Vás něco baví, máte pocit, že čas běží tak nějak rychleji. Ve chvíli, kdy mě to začalo opravdu hodně bavit, moderátorka oznámila konec pořadu. Cítila jsem se v tom mém rozjezdu tak nějak podvedená. Opravdu to byla hodina?
I přesto velmi děkuji za příležitost proletět se ve vlnách éteru plzeňského rádia.
Vaše D.
Pro stažení souboru klikněte pravým tlačítkem myši na text odkazu a hledejte "Uložit odkaz jako...", případně "Stáhnout odkazovaný soubor jako..." apod. A nebo si jej přehrajte ve svém prohlížeči
Rozhovor v pořadu "Náš host" ČRo Plzeň dne 26. ledna 2017.
Vysílání do éteru na vlnách Českého rozhlasu bylo příjemné především díky mému “sekundantovi”, Standovi Juríkovi. Co bylo méně příjemné byl fakt, že jsem se na povídání nemohla nijak připravit, protože koncept je takový, že si sednete a moderátor klade otázky takové, jaké sám uzná za vhodné. A předem vám je neřekne… Vykoupat vás v tom ale samozřejmě nenechá a pomůže vám třeba tím, že se usměje
Takže, pokud vám třeba věta nebude dávat smysl, omlouvám se…
Jestli se vám bude zdát, že jsem se často přeřekla, omlouvám se…
Když budete mít pocit, že jsem neodpověděla na to, na co jste se ptali, omlouvám se…
Ale jestli se vám povídání i přesto líbilo, tak na drobnosti popsané výše prostě zapomeňte, stejně nejsou důležité!
Pořad je dostupný ke stažení zde, nebo i v archivu pořadů Českého rozhlasu…
Mohla bych si ho vlastně poslechnout, vždyť jsem ho ještě ani neslyšela... Ale trochu váhám. I když… Proč by se mi vlastně také neměl líbit?
Na slyšenou, D.
P.S. Pro stažení souboru klikněte pravým tlačítkem myši na text odkazu a hledejte "Uložit odkaz jako...", případně "Stáhnout odkazovaný soubor jako..." apod. A nebo si jej přehrajte ve svém prohlížeči
Rozhovor v internetových novinách QAP.cz dne 27. ledna 2017.
V pátek 27. ledna 2017 vyšel v internetových novinách QAP.cz rozhovor o mé práci a projektu (K)ROK.
Cítíte se unavení a bez nálady? Neorientujete se ve zdravé výživě, přesto byste chtěli jíst zdravě? Chcete udělat něco se svým životem, zlepšit fyzickou i psychickou kondici? Mám pro vás tip ...